Skip to content Skip to navigation
abarth 1000 record pininfarina

ABARTH 1000 RECORD PININFARINA DOCENIONY
W KONKURSIE ELEGANCJI

Abarth 100 Record Pininfarina z 1960 roku został doceniony w tegorocznym Konkursie Elegancji Villa d'Este. Model otrzymał nagrodę ASI za najlepszy samochód powojenny oraz wyróżnienie w kategorii „Shaped by Speed”.

W weekend 26-28 maja 2017 r. odbył się Konkurs Elegancji Villa d'Este, niezwykle prestiżowa impreza, podczas której publiczność wyróżnia najlepsze zabytkowe samochody świata oraz nagradzane są najbardziej fascynujące prototypy. W tegorocznej edycji wzięło udział około 50 zabytkowych modeli wyprodukowanych od lat 20. do 80. XX wieku, podzielonych na różne kategorie.  

Abarth 1000 Record Pininfarina zdobył dwa niezwykle ważne wyróżnienia: nagrodę ASI za najlepszy samochód powojenny oraz specjalne wyróżnienie w kategorii „Shaped by Speed”. Model wpisuje się w tradycję rekordów, które auta z logo Skorpiona w latach 1956-1966 zdobywały aż 133 razy. Wśród nich znalazł się Abarth 1000 Record Pininfarina. Model pochodzi z warsztatu, z którym Abarth zawiązał owocną współpracę już w 1957 roku, tworząc prototyp jednoosobowego bolidu Fiata Abartha 750.   

Najmocniejsza wersja modelu została wyprodukowana w 1960 roku i zamontowany jest w niej silnik o pojemności 982,218 cm³ z dwoma wałkami, ze stosunkiem sprężania wynoszącym 11:5 oraz mocą 108 KM DIN przy 8000 obrotach na minutę. Nadwozie zostało specjalnie przygotowane przez Pininfarinę, który wykorzystał doświadczenia zdobyte przy wcześniejszych prototypach, by stworzyć nowy pojazd, mogący sprostać zwiększonej mocy jednostki napędowej i większym prędkościom.   

Po ustanowieniu rekordu 8 zwycięstw jesienią 1960 roku na torze w Monza, auto zostało wystawione na Salonie Samochodowym w Turynie. Po odnalezieniu u prywatnego właściciela, samochód został poddany kilku udoskonaleniom i pracom związanym z certyfikacją w Officine Abarth Classiche, które doprowadziły samochód do pierwotnego stanu.