Skip to content Skip to navigation

70 lat zwycięskiej historii marki Abarth

10 kwietnia 1950 roku kierowca wyścigowy Tazio Nuvolari zakończył swoją wspaniałą karierę zwycięstwem w wyścigu na trasie Palermo - Monte Pellegrino. Podczas swojej ostatniej wyścigowej przygody usiadł za kierownicą samochodu Abarth 204A, co zapoczątkowało legendę marki z logiem Skorpiona.

Na linii startu wyścigu wiodącego od stolicy Sycylii, Palermo, do Monte Pellegrino pojawił się zespół „Squadra Abarth” stworzony przez Carlo Abartha. Jednym z członków zespołu był właśnie Tazio Nuvolari za kierownicą Abartha 204A - dwumiejscowego samochodu wyścigowego z imponującym silnikiem o pojemności 1100 cm3. Rajdowy mistrz podjął walkę na trasie z ogromną determinacją i zakończył rywalizację zwycięstwem w swojej kategorii i wysokim 5. miejscem w klasyfikacji ogólnej. 

Choć był to ostatni wyścig Tazio Nuvolariego, to stał się on symbolicznym początkiem marki z logo Skorpiona, która przez 70 lat swojej historii odniosła ponad 10 000 zwycięstw. Tor wyścigowy to idealne środowisko dla samochodów Abarth. Pojazdy testowane w ekstremalnych warunkach mogą osiągnąć najwyższy poziom wydajności i niezawodności, co korzystnie wpływa na przeniesienie technologii do modeli z masowej produkcji.